Yepiskop Aleksiy Stavropol İlahiyyat Seminariyasının buraxılış mərasimi münasibətilə keçirilən bayram tədbirlərində iştirak edib
Bakı və Azərbaycan yepiskopu Aleksiy Stavropol İlahiyyat Seminariyasının buraxılış mərasimi və seminariyanın əsaslı təmir olunmuş tarixi binasının açılışı münasibətilə keçirilən bayram tədbirlərində iştirak edib. İlahiyyat seminariyası kitabxanasının və xəstəxanasının bərpa olunan tarixi binası quberniya memarı Q.Kuskovun layihəsinə əsasən 1905-ci ildə tikilib və regional əhəmiyyətli mədəniyyət abidəsidir. 1920-ci ildə bina Kilsənin əlindən alındı və 2017-ci ildə geri qaytarıldı. 5 iyul 2024-cü il tarixində təmir edilmiş bina təqdis olundu. Təqdisetmə ayinini Stavropol və Nevinnomıssk mitropoliti Kirill yerinə yetirdi.
İyulun 6-da, Allahın Validəsinin Vladimir ikonasının xatirəsi günü, Stavropol İlahiyyat Seminariyasının tələbələrinin növbəti buraxılışı ilə əlaqədar Stavropol şəhəri Müqəddəs Andrey kilsəsində bayram İlahi Liturgiyası və şükranlıq duası keçirilib. İbadət edən ruhanilərin məclisinə Stavropol İlahiyyat Seminariyasının rektoru, Stavropol və Nevinnomıssk mitropolit Kirill başçılıq edib. Mitropoliti Elista və Kalmık arxiyepiskopu Yustinian, Georgiyevsk və Praskovey yepiskopu Gedeon, Bakı və Azərbaycan yepiskopu Aleksiy müşayiət ediblər. Arxiyereyləri Rus Pravoslav Kilsəsinin Tədris Komitəsinin sədri, protoiyerey Maksim Kozlov, Stavropol İlahiyyat Seminariyasının dini rütbəli rəhbərliyi, müəllimləri və məzunları və çoxsaylı ruhanilər müşayiət ediblər. İbadətdə ilahiyyat məktəbinin işçiləri, müəllimlər, tələbələr, Stavropol İlahiyyat Seminariyasının məzunları, kazaklar və prixodun imanlıları iştirak edib. Liturgiya ilahiləri Stavropol Mitropoliyasının xoru və Stavropol İlahiyyat Seminariyasının xoru tərəfindən ifa edilmişdir.
İlahi Liturgiyanın sonunda Bakı və Azərbaycan yepiskopu Aleksiy Müqəddəs Andrey kilsəsinin ərazisində yerləşən nekropolda dəfn olunan Stavropol arxipastırlarının - mitropolit Antoniy (Romanovskiy), arxiyepiskop Antoniy (Zavqorodniy) və mitropolit Gedeonun (Dokukin) məzarları başında litiya duasını keçirdi.