Yepiskop Aleksiy Gəncəyə işgüzar səfər edib
Bakı və Azərbaycan yepiskopu Aleksinin Gəncəyə işgüzar səfəri baş tutub. Səfər zamanı yepiskop Aleksiy Müqəddəs Mömin Böyük Knyaz Aleksandr Nevskiy kilsəsini ziyarət edib, burada Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı və Azərbaycan Dövlətinin dəstəyi ilə aparılacaq genişmiqyaslı təmir-bərpa işlərinin planı ilə tanış olub.
Yepiskop Aleksiy kilsənin ərazisində Gəncə şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Niyazi Bayramov və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin Qərb bölgəsi üzrə səlahiyyətli nümayəndəsi Hacı Tahir Abbasovla görüşüb. Görüşdə həmçinin Gəncə şəhəri Aleksandr Nevskiy kilsəsinin baş keşişi iyerey Varfolomey Sotnikov, Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin nümayəndəsi Həsən Məmmədov, şəhər icra hakimiyyətinin şöbə müdirləri və təmir-bərpa işlərini yerinə yetirəcək "ArchiCO" podratçı şirkətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Yepiskop Aleksini Gəncədə salamlayan Niyazi Bayramov yepiskopu bu vəzifəyə təyin olunması münasibətilə təbrik edib, ona Bakı Yeparxiyasının rəhbəri vəzifəsində uğurlar arzulayıb. Hacı Tahir Abbasov salamlara qoşularaq, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin qərb bölgəsi üzrə nümayəndəliyi ilə Bakı Yeparxiyasının rəhbərliyi arasında yaranmış xoş və konstruktiv münasibətlərin bundan sonra da davam edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib. Arxiyerey də öz növbəsində salamlara və təbriklərə görə minnətdarlığını bildirib, Azərbaycan xalqının rifahı və firavanlığı naminə birgə səmərəli işin gələcəkdə də davam etdiriləcəyinə əmin edib.
Görüş zamanı qarşıda duran təmir-bərpa işləri hərtərəfli müzakirə edilib, lazımi tapşırıqlar verilib.
İşgüzar səfərdə yepiskopu Bakı Yeparxiya İdarəsinin katibi protoiyerey Dionisiy Sveçnikov və iqumen Kirill (Nikitin) müşayiət ediblər.