15 fevral - Sovet qoşunlarının Əfqanıstandan çıxarılmasının 33-cü ildönümü
Bu gün sovet qoşunlarının Əfqanıstandan çıxarılmasının 33 ili tamam olur. Əfqan müharibəsi Böyük Vətən müharibəsindən iki dəfə uzun çəkdi və 15 mindən çox Sovet əsgər və zabit həyatını itirdi.
Bu müharibəni keçənlərin bir çoxu indi ən müxtəlif peşə sahələrində çalışmaqda davam edir. Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı səfiri M. N. Boçarnikovun, müdafiə məsələləri üzrə attaşe polkovnik A. A. Aleksentsevin və səfirliyin əməkdaşlarının iştirakı ilə həyat bahasına öz hərbi borcunu yerinə yetirmiş əsgər və zabitlərə, andı tam sadiq qalan bütün insanlara xatirə tədbiri keçirilmişdir. Müqəddəs Aleksandr Nevski sovməədə Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının katibi arximandrit Aleksiy (Nikonorov), Xəzəryanı bölgəsinin baş keşişi protoierey Aleksandr Astaşkin, Müqəddəs Serafim Sarovlu kilsəsinin rahibi protoierey Dionisiy Sveçnikov və protodiakon Vadim Tokarev ölü dualı ibadəti başçılıq etdilər.