Bakıda VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu işə başlayıb
Azərbaycanın paytaxtında VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu öz işinə başlayıb. Forumun açılışında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev çıxış edib.
Beynəlxalq tədbir Azərbaycan hökuməti tərəfindən YUNESKO, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı, Ümumdünya Turizm Təşkilatı və İSESCO ilə tərəfdaşlıq əsasında keçirilir. Forumda 100-dən çox ölkədən 700 qonaq iştirak edir. İştirakçılar arasında dövlət rəsmiləri, dini liderlər, elm adamları, turizm təşkilatlarının nümayəndələri, mədəniyyət və ictimai xadimlər, jurnalistlər var.
Forumda Rus Pravoslav Kilsəsinin Xarici Əlaqələr üzrə Şöbəsinin sədri mitropolit Antoniy (Sevryuk), Xarici Əlaqələr üzrə Şöbənin sədr müavini arximandrit Filaret (Bulekov) və sədrin katibi iyerey Nikolay Vasin iştirak edirlər.
Mitropolit Antoniy Dini Liderlərin Bakı görüşündə məruzə ilə çıxış edib.
Bakı Yeparxiyasını Yeparxiya İdarəsinin katibi protoiyerey Dionisiy Sveçnikov, Yeparxiyanın mətbuat katibi protoiyerey Konstantin Pominov və ictimai təşkilatlarla qarşılıqlı əlaqələr şöbəsinin rəhbəri protoiyerey Mefodiy Əfəndiyev təmsil edirlər.