Bakı və Azərbaycan yeparxiyasının ən cənub​ pravoslav prixodunda, Lənkəran şəhərində Fövqələqdəs Məryəm Ananın Örpəyi şərəfinə​ kilsə bayramı qeyd edilib
Lənkərandakı kilsənin əsası 2019-cu ildə Bakı arxiyepiskopu Aleksandrın xeyir-duası ilə qoyulsa da, burada ilk İlahi Liturgiya yalnız bu il iyunun 10-da Pyatiqorsk və Çərkəz arxiyepiskopu Feofilakt tərəfindən icra edilib. Kilsə bayramı günü​ ilk Liturgiyaya​ kilsənin baş keşişi​ protoiyerey​ Aleksandr Astaşkin, Bakı yeparxiyasının mətbuat katibi, protoiyerey​ Konstantin Pominov və protodiakon Vadim Tokarevin müşaiəti ilə​ Bakı yeparxiyasının katibi, arximandrit Aleksiy (Nikonorov) başçılıq edib.​ ​ Liturgiya ilahilərini​ Mixail Klimovun rəhbərlik etdiyi​ Bakı kafedral kilsəsinin​ kvarteti ifa edib. Bayram münasibətilə yeparxiyanın zəvvarlıq​ idarəsi tərəfindən Bakı prixodlarının üzvləri​ üçün Lənkəran şəhərinə səyahət təşkil edilmişdir. Məryəm Ananın Örpəyi​ kilsəsinə Respublika​ Prezidentinin​ Yardım Fondunun vəsaiti hesabına hazırlanmış üç taxta kürsü (analoy) hədiyyə edildi. Rəbbin Günü (Bazar) Liturgiyasının sonunda kilsənin ətrafında xaç​ yürüşü keçirildi. İbadətdə şəhər icra hakimiyyəti​nin başçısı və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.