Roma Papası Fransiskin Azərbaycanın dini liderləri ilə audiensiyası keçirilib
Vatikanın Apostol sarayında Roma Papası Fransiskin Azərbaycanın dini liderləri ilə audiensiyası keçirilib. Katolik Kilsəsinin rəhbəri Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadənin başçılıq etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyətini qəbul edib. Nümayəndə heyətinin tərkibinə Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının katibi arximandrit Aleksiy (Nikonorov), Azərbaycan Katolik Kilsəsinin prefekturasının rəhbəri yepiskop Vladimir Fekete, müfti Salman Musayev və başqaları daxil idi.
Yüksək qonaqları salamlayan Papa Fransisk Müqəddəs Taxt-Tacla Azərbaycan arasında dialoqun yüksək səviyyədə olduğunu qeyd etmiş və ümidvar olduğunu bildirmişdir ki, Vatikanın müxtəlif yüksək məmurları ilə planlaşdırılan bir sıra görüşlər Katolik Kilsəsi ilə Azərbaycanın ənənəvi dinləri arasında çoxtərəfli münasibətlərin daha da inkişafına xidmət edəcəkdir. Öz növbəsində, Şeyxülislam cənab Prezident İlham Əliyevin şəxsində Azərbaycanın müxtəlif milli və dini icmalarına qarşı aparılan dövlət siyasəti, həmçinin dini icmaların və onların liderlərinin qarşılıqlı fəaliyyəti barədə Pontifikadan danışıb.