Azərbaycanın ənənəvi dinlərinin rəhbərlərin nümayəndə heyəti Roma katakombalarını ziyarət edib
Romada yerləşən Azərbaycanın ənənəvi dinlərinin rəhbərlərinin nümayəndə heyəti Marcellino və Pyotrun qədim katakombaları ilə tanış olmuş, onlar 60-a yaxın əbədi şəhərin katakombaları arasında meydanda üçüncü olmuşlar. Katakombaların unikallığı təkcə xristian dünyası üçün onların yaşı və mənasının deyil, həm də ondadır ki, onlarda III əsrin nadir freskaları, həmçinin çoxsaylı zəvvarlar tərəfindən əsrlər boyu qalmış çoxlu sayda müxtəlifdilli yazılar vardır.
2012-ci ildə Vatikanda Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın və Roma katakombalarının bərpasına dair Roma Papasının sədri kardinal Can-Franko Ravazinin iştirakı ilə "Roma katakombalarının bərpasına dair ikitərəfli saziş"imzalanmışdır. İşlər Heydər Əliyev Fondunun vəsaiti hesabına həyata keçirilib.
Həmin gün Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri Heydər Əliyev Fondunun həyata keçirdiyi IV-VIII əsrlərdə unikal freskaların açılması və konservasiyası üzrə bərpa işləri davam etdirilən Kommodilla katakombalarını da ziyarət ediblər.