Yeparxiya İdarəsinin əməkdaşları Azərbaycanın rayonlarına tanışlıq səfəri həyata keçirmişlər
Bakı Yeparxiya İdarəsinin əməkdaşları yeparxiyanın katibi arximandrit Aleksiy (Nikonorov) başda olmaqla Azərbaycanın Şəki, Qax və Oğuz rayonlarına tanışlıq səfəri həyata keçirmişlər.
Şəki şəhərində səfər iştirakçıları Üç Müqəddəsin - Qeysəriyyəli Basil, İlahiyyatçı Qriqori və İoann Zlatoust şərəfinə 1853-cü ildən gec olmayaraq tikilmiş tarixi Rus kilsəsinin binasına baxdılar. Hazırda binada Xalq Tətbiqi Sənəti muzeyi yerləşir.
Kiş kəndində ruhanilər Müqəddəs Yelisey kilsəsini ziyarət edib, Qafqaz Albaniyasının maarifçisinə - Həvari Yeliseyə (I əsr) ibadət keçirilib. Alban tarixçisi Musa Kalankatlı Kiş kilsəsini "Şərq kilsələrinin anası" adlandırır.
Qonaqları "Kiş" Tarix-Memarlıq Qoruğunun direktoru Əli Səmədov salamladı.
Qax yaxınlığında yerləşən Kurmux dərəsində zəvvarlar Müqəddəs din şəhidi Qeorqiy məbədini ziyarət ediblər. XII-XIII əsrlərdə qurulan və 1894-cü ildə yenidən qurulan məbəddə Müqəddəs Qeorqiyə qısa bir dua oxunub.
Qax şəhərində din xadimləri gürcü pravoslav icmasının üzvləri tərəfindən hərarətlə qarşılanan gürcü pravoslav kilsəsinin Qax və Kurmux Yeparxiyasının Kafedral Müqəddəs Qeorqiy kilsəsini ziyarət etmişlər.
Bakı Yeparxiyasının nümayəndələri Oğuz alban kilsələri ilə də tanış olmuşlar.