Bakı və Azərbaycan yepiskopu Aleksiy Sankt-Peterburq şəhərinə səfər edib
Moskva və Bütün Rusiyanın Patriarxı Kirillin xeyir-duası ilə oktyabrın 24-25-də Bakı və Azərbaycan yepiskopu Aleksiy Sankt-Peterburq şəhərinə səfər edib. Mədəniyyət paytaxtına səfər Sankt-Peterburq İlahiyyat Akademiyasının məzun olmasının 25 illiyinə və turizmin inkişafına həsr olunmuş beynəlxalq konfransda iştiraka təsadüf edib.
Oktyabrın 24-də Aleksiy həzrətləri 25 il əvvəl tanınmış ilahiyyat məktəbində ali ruhani təhsil almış tələbə yoldaşlarının müşayiəti ilə Müqəddəs Həvari və Müjdəçi Yəhya akademik kilsəsində İlahi Liturgiyanı keçirdi. Liturgiyanın sonunda şükür duası oxundu.
İbadətdən sonra yepiskop Aleksiy Sankt-Peterburq İlahiyyat Akademiyasının rektoru, Peterqof yepiskopu Siluan ilə görüşüb. Yepiskop Aleksiy yepiskop Siluana "Alma Mater" ocağında İlahi Liturgiyanı keçirmək imkanına və tələbə yoldaşlarının görüşünü təşkil etdiyinə görə səmimi təşəkkürü bildirdi.
Oktyabrın 25-də yepiskop Aleksiy “Turizm ərazilərinin, o cümlədən YUNESKO-nun yaradıcı şəhərlər şəbəkəsinə daxil olanların sosial-iqtisadi inkişafında kreativ sənayelərin rolu” mövzusunda beynəlxalq konfransda iştirak edib. Yepiskop Aleksiy konfrans iştirakçılarına salamlama ilə müraciət edib. Konfransda iştirak çərçivəsində yepiskop həzrətləri Sankt-Peterburq Hökumətinin Turizmin İnkişafı Komitəsinin sədri vəzifəsini icra edən N.M. Qviçia ilə görüşüb. Görüş zamanı yepiskop Aleksiy Bakı Yeparxiyasının həyatından danışıb, həmçinin Bakı Yeparxiyasına zəvvarlıq səfərləri proqramının inkişafı və əməkdaşlığın perspektivli məsələlərini müzakirə edib.