Bakı Yeparxiyası ilə Rusiya Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutu arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb
3 noyabr 2021-ci ildə Bakı və Azərbaycan yeparxiyasının Pravoslav mədəni-dini mərkəzində Arxiyepiskop Feofilakt Həzrətlərinin xeyir-duası ilə Bakı Yeparxiya katibi Aleksiy(Nikonorov) Ümumrusiya Əlaqələndirmə Mərkəzinin rəhbəri, Rusiya Elmlər Akademiyası Şərqşünaslıq İnstitutun Mərkəzi Asiya, Qafqaz və Ural-Volqa bölgələrinin öyrənilməsi mərkəzinin baş elmi işçisi, t.e.n Lana Ravandi-Fadai Cənubi Qafqazın tarixi və mədəni ənənələrinin öyrənilməsi, cəmiyyətin inkişafında və təşəkkülündə dinin rolu və yeri, Qafqaz regionunda İslam və pravoslavlıq arasında qarşılıqlı münasibətlərin öyrənilməsi ilə bağlı tədqiqat, mədəniyyət, təhsil fəaliyyəti sahəsində əməkdaşlıq haqqında Müqaviləni imzaladılar.
Sazişin məqsədi Cənubi Qafqazla bağlı tarixi istiqamət üzrə elmi işin inkişafı sahəsində tərəflərin səylərinin əlaqələndirilməsi və Azərbaycan cəmiyyətinə xas olan multikulturalizm fenomeninin öyrənilməsidir.
Müqavilə dövlət və ictimai institutları ilə Rus Pravoslav Kilsəsinin səmərəli əməkdaşlıq təcrübəsi ilə istifadə əsaslanır və qarşılıqlı yeni forma və istiqamətləri nəzərdə tutur.