Azərbaycanın ənənəvi dini icmalarının rəhbərləri və nümayəndələri Bakıda keçirilən "Mədəniyyət naminə sülh" Forumunun iştirakçıları ilə görüşüblər
Dekabrın 2-də Bakı şəhərində "Mədəniyyət naminə sülh" ("Peace4Culture" Partners Forum) qlobal kampaniyasının tərəfdaşlarının Forumu işə başlayıb. Tədbirdə BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı, İslam dünyası təhsil, elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ICESCO), ADA universiteti və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi birgə təşkil edilmişdir.
Tədbir çərçivəsində Forum iştirakçıları, o cümlədən dünyanın, diplomatik korpusun təşviqi üzrə bir sıra beynəlxalq təşkilatların və ixtisaslaşdırılmış institutların rəsmiləri, rəhbərləri və əməkdaşları Azərbaycanın ənənəvi dini icmalarının rəhbərləri və nümayəndələri ilə görüşüblər.
Azərbaycan tərəfi Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri Şeyxülislam Hacı A. Paşazadə, Dağ Yəhudiləri Dini İcmasının sədri M. Yevdayev, Azərbaycandakı katolik kilsəsinin Apostol prefekti monsenor V. Fekete, Avropa Yəhudiləri Dini İcmasının sədri A. Şarovski, Bakı Yeparxiyasının Yeparxiya Şurasının katibi protoiyerey Mefodiy Əfəndiyev, Alban-udin xristian icmasının sədri R. Mobili ilə təmsil olunmuşdur.
Salamlama sözü ilə müraciət edərək, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri Şeyxülislam Hacı Allahşükür Paşazadə öz çıxışında dini icmaların cəmiyyətdə sülhün və sabitliyin möhkəmləndirilməsində iştirakını vurğuladı. ABŞ-ın Etnik Anlaşma Fondunun prezidenti ravvin Mark Şnayer səmimi qəbula görə Şeyxülislam Hacı Allahşükür Paşazadəyə təşəkkürünü bildirmiş və Azərbaycanda müxtəlif dinlərin və mədəniyyətlərin nümayəndələrinin dinc yanaşı yaşamasının hamı üçün yaxşı nümunə olduğunu bildirmişdir.