Xaçmaz şəhərindəki Möcüzəvi Nikolay kilsəsində kilsə bayramı münasibətilə şənliklər keçirilib
19 dekabr - Müqəddəs Möcüzəkar Nikolayın xatirə günüdür. Bu gün Müqəddəs Möcüzəkar Nikolay kilsədə xüsusi təntənə ilə qeyd olunur, çünki bu il Nikolskaya icmasının mənəvi dini həyatının dirçəlişinin 75 illiyi qeyd olunur.
Bayram günü ruhanilər tərəfindən ilahi liturqiya və onun sonunda ibadət və xaç yolu keçirilmişdir. Bayram günü ruhanilər tərəfindən ilahi liturqiya törədilib. Bayram ibadəti Xəzəryanı bölgəsinin baş keşişi, protoierey Aleksandr Astaşkin, Bakı Yeparxiya Şurasının katibi, protoierey Mefodiy Əfəndiyev və Müqəddəs Nikolay kilsəsinin baş keşişi Qeorqiy Budaqov başçılıq etdilər.
İbadət sonuna keçirildikdən sonra protoiereylər Aleksandr Astaşkin və Mefodiy Əfəndiyev dindarlara təbrik sözlərlə müraciət etdilər. Mefodiy Ata Bakı Yeparxiyasının idarə başçısı vəzifəsini müvvəqəti icra edən, arxiyepiskop Feofilakt tərəfindən göndərilmiş təbrik sözləri və xeyir duasını ötürdü. Sonra protoierey Mefodiy Xəzəryanı bölgəsinin baş keşişi protoierey Aleksandr Astaşkinin keşişin mənsəbdə olmasının 28 illiyi münasibətilə təbrik etdi və onun pastoral xidmətində Allahın və Müqəddəs Nikolayın köməyi arzuladı. Protoierey Aleksandr Astaşkin kilsəsinin rahibi və dua edənlərə salamlama sözü ilə müraciət etmiş və qeyd edib ki bu il yalnız kilsə bayramı deyil, həm də Müqəddəs Nikolay kilsəsinin mənəvi-dini həyatının bərpasının 75 illiyi qeyd olunur. İbadətdən sonra Xaçmaz rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndələri və Azərbaycanın şimal bölgəsi üzrə Ataman, Azərbaycan Kazakları Həmyerlilər Birliyinin rəhbəri Sergey Kasikov ilə Yeparxiya Şurasının katibi və Xəzəryanı bölgəsinin baş keşişi arasında görüşü keçirilmişdir.